Page 1 of 1
RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:04 Feb 2020, 11:17
by Roaziel
Jag har en Composit-moddad Top-Loader och undrar om det finns nån här eller allmänt i sverige som kan modda den till RGB?
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:04 Feb 2020, 12:19
by Werrock
Det är något fel med top loaders. Spela inte olicensierade spel på dessa då kan det gå illa (med spelen). Det har något med avsaknad av CIC-verifieringen. Jag rekommenderar en vanlig NTSC-NES istället.
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:04 Feb 2020, 13:06
by Roaziel
Det enda olicensierade NES-spelet jag har är antagligen Holy Diver, men den har jag inte ens öppnat. Olicensierade spel intresserar mig inte speciellt. Jag har en förhållandevis liten NES-samling

Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:04 Feb 2020, 13:17
by AndiOne
Werrock är de egentligen några andra spel än Alladin Deck tjosan som haft problem med TopLoadern??
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:04 Feb 2020, 16:54
by Werrock
Prova aldrig ett spel från Gluk tex. Då blir det rök och sedan kan du slänga spelet. Jag slutade använda top loader efter detta. Den är kass!
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:05 Feb 2020, 09:28
by Roaziel
Ja, som sagt oroar jag mig inte så värst om detta. Jag är nöjd med hur mig Top-Loader spelar spelen som jag har

. Det är snarare bilden jag skulle vilja förbättra. Det är den där läckra RGB-bilden jag vill åt

Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:31 Mar 2020, 23:38
by Roaziel
Hmm, finns det alltså ingen som känner nån moddare?
Jag har även funderat på ev. göra så att den kan köra i 50hz läge eftersom jag har några PAL spel som är optimerad för 50hz, så hade varit skönt att slippa behöva sälja och jaga efter NTSC-versionen av dem. Dem är cib t.o.m, och NTSC-versionerna är dyrare.
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:01 Jun 2020, 20:43
by atman
Jag har moddat en del med NESRGB. Om intresse finns kan jag åta mig det.
Angående 50/60hz så är det inte möjligt på samma sätt som på ett SNES tex.
En pal går på 1,66MHz och en NTSC körs på 1,79. Kruzet är att CPUn och PPUn kör inte samma dividers.
För att få rätt hastighet med NTSC måste du byta klocka, CPU/PPU och detsamma för att köra PAL.
Enklast med 2 olika maskiner.
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:06 Jul 2020, 14:09
by AndiOne
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:17 Apr 2025, 19:03
by SuperGamer
Kan någon länka till instruktioner för RGB-moddning av HVC-101?
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:18 Apr 2025, 23:30
by Filurkatten
Här är länk till NESRGB från Tim.
https://etim.net.au/nesrgb/
Eller menar du någon annan dokumentation?
Inte composite mod du menar?
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:28 Apr 2025, 17:32
by SuperGamer
Jag får se när jag påbörjar arbetet om jag har nytta av informationen. Jag köpte ett kit från AliExpress, men det kom utan instruktioner. Behöver man använda värmepistol för att ta bort ett chip?
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:28 Apr 2025, 19:30
by Filurkatten
Avlödningsstation skulle jag rekommendera.
Vanlig värmepistol komer fungera dåligt och göra mer skada än nytta.
Finns hetluftlödstationer men till större chip skulle jag ändå använda avlödningsstation. Alternativt om du är försiktig och har tålamod, vanlig lödkolv med ställbar temp, lödfläta och enorma mängder flussmedel.
Kan du länka kittet?
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:30 Apr 2025, 18:29
by SuperGamer
Lava RGB heter det.
https://www.aliexpress.com/item/1005006143983891.html
Jag frågade om instruktioner och fick bara bilder som svar. Det känns som om det är ganska stor risk att jag gör fel och förstör något.
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:03 May 2025, 01:18
by Filurkatten
Den ser ungefärligt ut som tim's NESRGB mod fast något annorlunda install.
En transistor ska bort, en kondensator ska läggas ned så modPCB får plats, PPU ska lödas bort sedan ska en socket lödas där istället.
Sedan är det lite otydligt exakt hur allt ser ut, men gissar att pins ska lödas på på moddens kretskort och en ny socket för PPUn.
Kablarna är satta med en connector och det finns en bild för vilken färg som ska till vilken pin i multiout.
Sedan verkar det vara ett mindre kretskort med också med en connector men otydligt vad exakt det är.
Det svåraste är att få av PPUn utan att skada den eller NES kretskortet, tålamod, mycket flussmedel och inte för hög temperatur är det som gäller.
Har du inte lödad av några komponenter tidigare skulle jag rekommendera att öva först då risken finns att det kan gå åt skogen.
Har installerat ett par NESRGB på vanlig PAL NES och speciellt de pins som går mot jord på PPUn kan vara riktigt envisa.
Re: RGB-modda en Top-Loader?
PostPosted:02 Jun 2025, 16:57
by SuperGamer
Jag överlät jobbet åt Japanspel. Ett bra beslut.