Page 1 of 2
NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:31
by rogerxy
Finns det några spel som du tyckt varit kul men nu tycker det är tråkigt eller tvärtom? & av vilken anledning isåfall?
Själv gillade jag inte alls Ninja Gaiden & Turtles 1 förr av den anledningen att jag tyckte de var alldeles för svåra. Men nu på senare år så har jag verkligen börjat uppskatta dem & de var inte alls så svåra som man kom ihåg.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:35
by Tawny
fanns det inte en sån här tråd?
själv gillade jag inte mega man, men det gör jag nu
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:36
by Pinge
jag gillade verkligen Super Mario Bros 3 när jag var liten... men nuförtiden så kan jag aldrig ta mig för att spela det, det känns för trist och segt på ngt sätt! Spelar mkt hellre SMB!

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:48
by Ufouria
Har fått för mig att jag inte gillar SMB längre men jag tyckte det var hur skoj som helst som barn. Var det första spelet jag spelade!
Blades of Steel tyckte jag var häftigt och skoj som barn men uppskattar inte det spelet längre.
Metroid och RoboWarrior gillade jag inte som barn men det gör jag nu. Metroid var för läskigt så det vågade jag aldrig spela. RoboWarrior tyckte jag var segt som barn och jag förstod mig inte riktigt på det spelet.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:51
by Pinge
det är tvärtom för mig angående RW, jag älskade det som barn men nu tycker jag det är segt! för många banor som känns samma!
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 20:56
by Simon_ifrån_Delsbo
Ett spel jag inte gillade så mycket från början var SMB2 men någon gång i september 2007 ändrades uppfattningen och i maj-juni förra året införskaffades spelet mycket billigt!
Har aldrig gillat Mach Rider och kommer aldrig att göra det!
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 22:43
by elektronhjarnan
Jag tyckte att TMNT (TMHT) var världens grej när jag var liten... men nu när jag spelade igenom det (för första gången, jag klarade det aldrig som barn) härom året så tyckte jag att det var rätt mediokert. Segt och flimrigt och bra tråkig nivådesign.
Super Mario Bros. 2 (västerländska versionen) har inte riktigt åldrats med värdighet heller. Det är inte ett dåligt spel, men det var mycket roligare 1989 än det är nu. Kontrollen är inte helt hundra och hela spelet är liksom lite jobbigt pilligt på något sätt.
Excite Bike har gått från superhett till bara öken.
Ice Climber avskydde jag på 80-talet, men efter att ha deltagit i en tävling i det för ett tag sedan så tycker jag rätt bra om det nu. Det blir bara kul när man spelar för poäng på allvar.
Zelda II är lika räligt nu som alltid.

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:05 May 2009, 22:49
by Tawny
"spänner tillbaks hanen, laddar upp ett skott, bre"
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 00:27
by Javel
Spel som jag värderade högre då: Duck Tales, Chip´n Dale, Zelda, SMB 3
Spel som jag värderar högre idag: Ice Climber, Excitebike, Clu Clu Land, Tetris, Solomons Key
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 00:35
by Shigeru
SMB. tyckte jag var riktigt kul när jag var liten men nu känns det bara dyngsegt, är väl samma med SMB 3 egentligen men det tycker jag fortfarande är ok men inte mycket mer.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 00:36
by Tawny
ja när man typ bara hade det och popeye att välja på så var det ju fantastiskt, men det har ju kommit lite fler spel senare

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 04:16
by nes_nerd_no_1
Håller med Pinge om SMB3. Spelade det långt innan det släpptes i Sverige då en kompis hade en FC-cart med tillhörande adapter. Dock så bokstavligen grät när jag fick det spelet på releasedatumet, eftersom jag tyckte så mycket om spelet, och jag satt & spelade det varje dag på min lediga tid i nästan ett år efter.
Nu för tiden tycker jag att det är segt & tråkigt. Förstår inte riktigt vad det var för charm som jag såg i det där spelet egentligen.
Då spelar jag mycket hellre SMB2, som enligt mig är ett av de bästa Mariospelen som existerar!

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 06:38
by Early90s
Chip n Dale var ett av mina 5 spel när jag var liten. Inte samma mysiga känsla som när man var mindre. Plus att jag nu kan klara spelet utan att dö en enda gång. När jag var mindre klarade jag inte ens det där när man skulle hoppa på varannan sida upp för en sorts hisskorridor när vattnet ökade under. Men mysigt spel, fast inte lika mysigt som när man var mindre.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 08:41
by Pinge
elektronhjarnan wrote:Ice Climber avskydde jag på 80-talet, men efter att ha deltagit i en tävling i det för ett tag sedan så tycker jag rätt bra om det nu. Det blir bara kul när man spelar för poäng på allvar.
Håller mer, fast på 80talet gillade jag det, nu älskar jag det!
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 21:14
by Smygarn
Pinge: jo tack, jag märkte allt att du gilla Ice Climber för jävla vad stryk jag fick i det
Har aldrig gillat Star Force men efter Belfes tävling fick jag upp ögonen för det spelet. hur kul som helst var det

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 21:44
by Pinge
ja star force var faktiskt bättre än jag mindes det!
Iaf bättre än Xevious

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 21:50
by Copy_con
Early90s wrote:Chip n Dale var ett av mina 5 spel när jag var liten. Inte samma mysiga känsla som när man var mindre. Plus att jag nu kan klara spelet utan att dö en enda gång. När jag var mindre klarade jag inte ens det där när man skulle hoppa på varannan sida upp för en sorts hisskorridor när vattnet ökade under. Men mysigt spel, fast inte lika mysigt som när man var mindre.
När jag var liten spelade jag igenom spelet på första omgången samma dag som jag fick det, så vi åkte tillbaka till affären och bytte det mot Little Nemo dagen efter.
Ninja Gaiden hatade jag när jag var liten för jag tyckte det var så förbannat svårt. Nu har jag någon slags hat-kärlek till spelet, det är mysig stämning och rätt så roliga banor men det känns "billigt". Fiender dyker upp på de mest idiotiska ställen och respawnar så fort spawnpointen närmar sig skärmens kant.
Mach Rider - När jag var liten tyckte jag det var ett otroligt tufft spel med oändliga möjligheter, man kunde ju bygga egna banor! Nu så
är det inte direkt lika hett längre.
Robo Warrior - En favorit när jag var yngre. Jag gillar fortfarande spelet men det känns lite för långtr och enformigt.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 21:51
by Ufouria
Jaha, då kanske man skulle ta och införskaffa Star Force.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:06 May 2009, 22:02
by Pinge
copy_con: håller med dig om Mach Rider, gillade det som barn, fick det och ice climber när vi köpte vårat första nes... begagnat givetvis!

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:07 May 2009, 13:12
by Martin
Jag skulle nog inte ha tålamod för Deja Vu eller Shadowgate idag, försökte lira lite för några år sedan och fasiken var trögt och segt det kändes.
Spel jag njuter än av idag är: Punch Out, RC Pro Am 2, SMB3, Kid Icarus, Zelda, Ice Hockey för att nämna några.
Tror faktiskt jag uppskattar de enkla spelen mer idag. När jag var yngre var jag väldigt begeistrad av Ice Climber, Popeye, Mario Bros, Excitebike och liknande. Men senare övergick det till att jag tyckte de var för enkla. Nu idag kan jag dock uppskatta just den enkelheten, hoppa in och njuta några banor.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:07 May 2009, 17:31
by Smygarn
Sanna wrote:Jaha, då kanske man skulle ta och införskaffa Star Force.
Ja du gillar väl shooters, typ life force

Jag tycker egentligen inte om sådana spel men Star Force va en riktig höjdare som jag diggar stort nu

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:07 May 2009, 18:17
by Ufouria
Näe, jag gillar inte heller shooters. Life Force är ok men det är i stort sett det enda shooters jag spelat.
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:07 May 2009, 18:21
by Shigeru
Tycker bristen på rejäla bossfighter i Star Force gör det riktigt segt
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:07 May 2009, 20:10
by Pinge
Bossfighterna i Star Force är minst sagt ganska B, lika lätt som att hoppa in i en flaggstång i SMB typ!
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:12 May 2009, 21:43
by Frezy_man
Spelet jag ælskade nær jag var liten var Turtles II, Det løs øver alles. Men nu tycker jag inte det ær så bra. Det ær enformigt. Vældigt enformigt men musiken ær bra.
Mega man gilade jag aldrig nær jag var liten. Alltså føre jag fyllde två siffrigt. Men 2004/2005 så prøvade jag spelen igen på nytt och børjade ælska dom.
Många spel var spelbara nær man var mindre. Mach rider och excite bike kunde jag spela timmar i stræck. Likaså Wizard and warriors...
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:12 May 2009, 21:45
by BelfegorC4
Har ändrat uppfattning om Devil World, spelet är ju kul

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:12 May 2009, 21:52
by tjibynn
Spelade Wrecking Crew mycket när det begav sig , men nu fattar jag inte varför....
Ett spel som jag spelade jäkligt mycket förr och som jag gärna spelar idag oxå är BomberMan
Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:12 May 2009, 22:13
by Pinge
Tjibynn: jag spelade också mkt Wrecking Crew förut, men aldrig nu! Utom i tävlingen förra året

Re: NES-spel du ändrat uppfattningen på?
PostPosted:13 May 2009, 03:11
by Lakanman
GOLF. Fy fasen så tråkigt när man var liten sparv. Men nu är det hur mysigt som helst.